آخرين مطالب

وزنه بکارگیری نیروهای بومی در کاسپین‌ دو آبیک سنگین‌تر از یک / تدبیر مسئولان برای معادله چند وجهی چه خواهد بود؟ اخبار استان

وزنه بکارگیری نیروهای بومی در کاسپین‌ دو آبیک سنگین‌تر از یک / تدبیر مسئولان برای معادله چند وجهی چه خواهد بود؟

  بزرگنمايي:

بکارگیری نیروهای بومی از شهرستان آبیک در شهرک‌های صنعتی کاسپین به ویژه کاسپین یک، بیشتر شبیه معادله چند وجهی است که همت مضاعف مسئولان استانی و شهرستانی را می‌طلبد.
به گزارش خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک، شهرستان آبیک دارای شهرک‌های صنعتی کاسپین یک و دو است که بیش از 600 هکتار مساحت دارند و 507 قرارداد در این شهرک‌ها منعقد شده است.
تاکنون 250 واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی کاسپین یک و دو شهرستان آبیک به بهره‌برداری رسیده که طبق اذعان اخیر کشاورز قائم مقام شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین، برای حدود 11 هزار نفر در این شهرک‌ها شغل ایجاد شده که اگر تمام واحدهایی که دارای قرارداد منعقده هستند، به بهره‌برداری برسند میزان ایجاد اشتغال در این شهرک‌ها به 25 هزار نفر می‌رسد.
ناگفته نماند شهرک صنعتی کاسپین دو شهرستان آبیک به دلیل نزدیکی به تهران، راه‌های دسترسی اتوبان، راه‌آهن و قرار گرفتن در مسیر 9 استان کشور، پتانسیل تبدیل شدن به بهترین شهرک صنعتی کشور را دارد  که به گفته شهریار کشاورز قائم مقام شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین با رعایت مسائل زیست محیطی و استقرار واحدهای صنعتی تا رده 2 زیست محیطی توسعه این شهرک امکان‌پذیر است.
علاوه بر توسعه واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی کاسپین 1 و 2، مهم‌ترین موضوعی که از زمان استقرار واحدها در این شهرک‌ها برای مردم به ویژه جوانان و همچنین مسئولان این شهرستان حائز اهمیت بوده و برخی اوقات موجبات نارضایتی و گلایه‌های آنان را فراهم آورده، اشتغال افراد بومی در این شهرک‌ها بوده و است.

پیش‌بیتی افتتاح 6 واحد و اشتغال برای حدود 300 نفر
البته در شهرک صنعتی کاسپین 2 شهرستان آبیک با پیگیری مسئولان شهرستان آبیک و همکاری مطلوب سرمایه‌گذاران، اشتغال جوانان آبیکی در این شهرک مطلوب بوده و طبق بیان هادی نیک‌فطرت مدیرعامل شهرک صنعتی کاسپین دو شهرستان آبیک از یک هزار اشتغال ایجاد شده در این شهرک، حدود 800 نفر بومی این شهرستان هستند.
وی با اشاره به وجود 140 قرارداد در شهرک صنعتی کاسپین می‌افزاید: تاکنون 43 واحد به بهره‌برداری رسیده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 6 واحد دیگر افتتاح شود که با بهره‌برداری از این واحدها، برای حدود 300 نفر اشتغال ایجاد می‌شود.
این مسئول در پاسخ به این سوال که آیا از نیروهای بومی در واحدهای جدیدی به بهره‌برداری برسند استفاده خواهد شد، توضیح می‌دهد: قطعا سرمایه‌گذاران به دلیل نزدیکی شهرک به شهر آبیک و کاهش هزینه‌ها تمایل به بهره‌گیری از نیروهای بومی شهرستان هستند اما لازم است جوانان برخی تخصص‌های مورد نیاز صنایع را داشته باشند.
مدیرعامل شهرک صنعتی کاسپین دو رشته‌های تعریف شده در این شهرک برای اشتغال را برق و الکترونیک، صنایع فلزات، بتنی، سلولزی ذکر و بیان می‌کند: در این شهرک به نیروهای جوشکار، برشکار، ماشین‌کار و برق صنعتی نیاز است که امیدواریم جوانان شهرستان آبیک با داشتن مهارت‌ها و تخصص‌های لازم در این رشته‌ها در شهرک صنعتی کاسپین دو مشغول به کار شوند.
اما داستان شهرک صنعتی کاسپین یک که بیشتر گلایه‌های جوانان و مسئولان آبیکی از عدم بکارگیری نیروهای بومی در این شهرک است هنوز پس از چندین سال از استقرار آن در این شهرستان و وجود کاریابی ، به طور کامل رفع نشده و لاینحل باقی مانده که با پیگیری‌ها و بررسی‌های به عمل آمده، بیشتر شبیه به معادله چند وجهی است.
حدود 30 درصد از نیروهای شهرک کاسپین یک آبیکی هستند
محسن رضایی مدیرعامل شهرک صنعتی کاسپین یک در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک با اشاره به ایجاد اشتغال 10 هزار نفر در این شهرک اظهار می‌کند: از شهر آبیک، روستاهای اطراف همچون کوندج، ناصرآباد و انجیلاق نیروی کار در شهرک صنعتی کاسپین یک مشغول به کار هستند و دارای سرویس ایاب و ذهاب هستند.
وی می‌افزاید: طبق آمار به دست آمده از سال گذشته حدود 3 هزار و 200 نفر از نیروهای شهرک صنعتی کاسپین یک از نیروهای بومی شهرستان آبیک هستند.
این مسئول به این موضوع اشاره می‌کند که طی امکان‌سنجی صورت گرفته و پیگیری از شرکت‌ها به صروت رندمی  طی پنج سال گذشته، مشخص شده که برخی از نیروهای آبیکی پس از مدتی در محمدیه و شهرک مهرگان ساکن شده‌اند یعنی انتخاب نیرو از آبیک بوده اما به این دو منطقه مهاجرت کرده‌اند.
رضایی بیان می‌کند: یک سِری ساخت و سازها مانند سوله‌ها در شهرک صنعتی کاسپین یک در حال اجراست که هر پیمانکار بین 40 تا 50 نیرو دارد و همه نیروها از روستاهای اطراف شهرک که از توابع شهرستان آبیک هستند، بکار گرفته شده‌‎اند.
اما مدیرعامل شهرک صنعتی کاسپین یک به یک موضوع مهم‌تری در بکارگیری نیروهای بومی اشاره و تصریح می‌کند: در این شهرک برخی از نیروهای بومی که از شهرستان آبیک بکار گرفته شده‌اند فاقد سرویس حمل و نقل عمومی و بوده و هزینه‌های بسیاری برای آنان در رفت و آمد تحمیل شده که این امر موجب شده پس از چند ماه کار به عنوان نمونه، یک یا دو ماه کار از ادامه اشتغال منصرف شوند.
رضایی با ذکر اینکه شهرستان آبیک امتیاز اشتغال نیروهای بومی را به دلیل نداشتن سرویس ایاب و ذهاب برای تسهیل در تردد نیروها از دست داده، تاکید می‌کند: لازم است مسئولان شهرستان آبیک  برای اشتغال بیشتر جوانان شهرستان آبیک در واحدهای صنعتی شهرک صنعتی کاسپین یک تدبیر لازم را بیندیشند تا در حال حاضر که حدود 30 درصد نیروهای شهرک آبیکی هستند حداقل به 5 هزار نفر یعنی 50 درصد برسد.
بنابراین گزارش، با توجه به مطالب و موضوعات مطروحه از سوی مدیران عامل شهرک‌های صنعتی کاسپین یک و دو به ویژه کاسپین یک علاوه بر نیاز واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک‌ها به وجود نیروهای متخصص و دارای مهارت لازم، تامین سرویس ایاب و ذهاب که مهم‌ترین دغدغه نیروهای بومی است، در شهرک صنعتی کاسپین یک امری ضروری بوده و برای همیشه این مشکل باید حل شود تا بتوان بسترهای لازم را برای اشتغال بیشتر افراد بومی و جوانان در این شهرک‌ فراهم کرد.
گرچه نباید فراموش کرد که مسئولان شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین و مدیرعامل شهرک صنعتی کاسپین یک با همفکری و خرد جمعی با مسئولان شهرستان آبیک و صاحبان صنایع، می‌توانند راهکار مناسبی را برای موضوع مطروحه پیدا کنند و در افزایش اشتغال و کاهش بیکاری جوانان این شهرستان نقش بسزایی ایفا کنند.
لازم به ذکر است؛ بیشتر نیروهای شهرک صنعتی کاسپین یک از قزوین، محمدیه و البرز تامین می‌شود این در حالی است که صاحبان صنایع این شهرک‌ از امکانات و خدمات و زیرساخت‌های مختلف شهرستان آبیک استفاده می‌کنند و بعضا مالیات شرکتهای بزرگ به جیب تهران و کرج میرود و شهرستان آبیک از این امر محروم است.
باید گفت که وجود صنایع در شهرکهای صنعتی کاسپین شهرستان آبیک علاوه بر آلودگی صوتی به دلیل تردد در اتوبان، در ایجاد آلودگی هوای این شهرستان هم تاثیرگذار هستند که می‌طلبد در بکارگیری نیروهای بومی بیشتر همت داشته شود تا گلایه‌های مردمی از عدم بکارگیری نیروهای بومی در شهرک صنعتی کاسپین یک کاهش یابد.

گزارش از هاجر عبدالهی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایان کار بیمارستان شهدای آبیک توسط شهرداری صادر شد/ارتقای سطح خدمات‌رسانی به جراحی

کرونا در 2 هفته اخیر به طور متوسط روزی یک قربانی در آبیک گرفته/ افزایش مرگ و میر در سنین پایین‌تر/امکان بازگشت به وضعیت سفید با افزایش مراقبت‌ها

فضا برای خلق آثار هنری در خصوص شهدای آبیک فراهم است/نقش‌آفرینی سپاه در انسجام بخشی مردم در دفاع مقدس و پیوستن آزادی‌خواهان به دریای جوشان مقاومت

قرارگاه تاکتیکی و عملیاتی شهید طباطبایی آبیک افتتاح شد

هوانیروز آبیک معین 13 استان در زمان بحران است/پشتیبانی قزوین و زنجان در اورژانس هوایی/500 هزار ساعت پرواز در دفاع مقدس

برگزاری مراسم ویژه و محوری گرامیداشت هفته دفاع مقدس در آبیک/الگویی بهتر از سردار سلیمانی برای مدیران نداریم/خبرنگاران در فضای مجازی تولید محتوا کنند

سنددار کردن 4 رودخانه آبیک در فاز مطالعاتی/مجازات ساخت و ساز در بستر رودخانه و حریم

اعتراض کسبه آبیک به افزایش عوارض شهرداری/ارسال طومار به مسئولان استانی/مدیریت شهری در حال پیگیری موضوع

مسئولان راه‌آهن شمال 2 کشور دست به کار شدند/ آغاز عملیات احداث پروژه روگذر راه‌آهن آبیک/ پروژه نباید با تعطیلی‌های مقطعی مواجه شود؛ پروژه را رها نمی کنیم

وجود بیش از 2 هزار دانش‌آموز نیازمند در آبیک/ لزوم بهره‌گیری از ظرفیت سپاه درعرصه‌های عمرانی و اقتصادی/عمق مساوات انسان در سختی‌ها مشخص می‌شود

تداوم کمک مومنانه؛ تقدیم 1000 بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان نیازمند آبیکی/توزیع 1000 بسته معیشتی در پایان ماه صفر

دادستان آبیک خط دوم جدیدالاحداث راه آهن قزوین تهران را مسدود کرد

تدوین سند توسعه مهارت در آبیک/پیگیری قطب تولید دینام کشور در زیاران/تعیین نیازهای بازار کار شهرستان برای 5 سال آینده

آبیک در یک قدمی وضعیت قرمز کرونایی/بازدیدهای سرزده قوت می‌گیرد/گلایه از وضعیت نانوایی‌ها، آرایشگاه‌ها و پروتئینی‌ها و خدمات‌دهی مسئولان به مراجعان فاقد ماسک

انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک باید مجددا برگزار شود/ فرمانداری علت را عدم رعایت ماده 20 و 16 اعلام کرده است

مقاومت افراد در رفع تصرفات غیرقانونی در بستر رودخانه‌های آبیک/استفاده از قوه قهریه در صورت لزوم/طرح دعوی و شکایت از تعدادی درمراجع قضایی/بازگشایی 3.5 کیلومتر از رودخانه قشلاق

وجود ابهاماتی در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک/نیازمند اخذ استعلاماتی از مراجع ذیصلاح قزوین هستیم

تحصیل حدود 17 هزار دانش آموز آبیکی به صورت حضوری و مجازی/کمبود معلم نداریم/حفظ و تامین سلامت دانش آموزان بر تعلیم و تربیت اولویت دارد

آبیک میزبان اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان؛ از امروز

اولیا در تعلیم و تربیت دانش آموزان آبیکی مشارکت جدی داشته باشند/ضرورت همکاری مسئولان در ایجاد محیطی سالم و امن در مدارس/ باید از شرایط و بسترهای لازم برای آموزش استفاده کرد

لزوم حساسیت بیشتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط دانش آموزان، اولیا و مدیران مدارس در آبیک

منطقه شمال آبیک نباید دستکاری شود/پیگیری معادن شهرستان در شورای عالی معادن قزوین

هیات رئیسه سال آخر شورای شهر آبیک انتخاب شد/ دلوی رئیس و مهدی نایب رئیس شد

آغاز فرآیند ثبت نام و صدور مجوز برای رانندگان سرویس مدارس آبیک/پذیرش 3 دانش آموز در سرویس‌ها

رشد 2 برابری فوت بیماران کرونایی در آبیک/آنفلوانزا و آلرژیهای فصلی گردش ویروس را افزایش می‌دهد

استاندار قول دادند محیط زیست آبیک مورد تعرض قرار نگیرد/ آلودگی هوای آبیڪ باید بیشتر از اینها جدی گرفته شود / ادارات محیط زیست و منابع طبیعی پیگیری قانونی کنند

دعوت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در قزوین/آبرسانی به آبیک براساس اولویت پیش می‌رود

بابت عملی نشدن وعده آب به آبیک از مردم عذرخواهی می‌کنم/تخصیص 70 میلیارد تومان با سرعت در حال انجام است/افزایش توجهات به شهرستان آبیک

استحکام بنای بیمارستان شهدای آبیک به تایید مشاور رسیده/صدور پایان کار؛ حلّال مشکل تامین پزشک، تجهیز و امکان بازگشت درآمدها از بیمه ها

اتصال 34 مشترک جدید برق روستایی آبیک به شبکه/تبدیل سیم 4 روستا به کابل خودنگهدار

تحویل کلید 9 واحد مسکونی به مددجویان آبیکی/تعمیر و تکمیل 250 مسکن و اجرای 400 طرح اشتغال تا پایان امسال

افتتاح 11 پروژه برق آبیک با حدود 19 میلیارد ریال اعتبار

خدمات‌رسانی انقلابی اداره برق آبیک به مردم / فراهم بودن عرصه برای فعالیت‌های اقتصادی در شهرک‌های کاسپین

نمونه مثبت کرونای حدود 600 آبیکی/تیم درمانی نیاز به حمایت تجهیزاتی دارد/کانون آنفلوانزا و احتمال اوضاع نامساعدتر کرونایی در پاییز و زمستان

افتتاح 72 پروژه در آبیک/صدور پایان کار بیمارستان شهدا به زودی/قول مسئولان راه آهن برای آغاز احداث پل روگذر راه آهن/موافقت و مخالفت با صدور حکم ریاست 4 سرپرست اداره

چرا وعده رسیدن آب سد طالقان به آبیک محقق نشد / وعده رسیدن آب به آبیک تا پایان سال 99

نحوه بازگشایی مدارس آبیک با توجه به وضعیت کرونایی/موافقت با هیات امنایی شدن 2 مدرسه دخترانه/شناسایی دانش آموزان فاقد گوشی هوشمند

نامگذاری یکی از بوستانهای شهر آبیک به نام " خبرنگار شهید"

خبرنگاران آبیکی بازوان اجرایی ادارات هستند

به وضعیت قرمز کرونا نزدیک‌تریم /شرکت در مراسم عروسی و عزا؛ علت افزایش تلفات در آبیک/36 نفر بستری هستند

اعمال محدودیتها برای برخی مشاغل در آبیک/درگیری تعدادی از کارمندان ادارات و بانکها با کرونا/ گلایه از نظارت ضعیف بر فعالیت واحدهای صنفی

آبیک در وضعیت هشدار کرونا قرار دارد/ فوت بسیاری از مبتلایان کرونایی در روزهای آینده/ماسک هم پیشگیری است هم دارو

2 راز خوشبختی زوجین از زبان امام جمعه آبیک/14 زوج راهی خانه بخت می‌شوند

سپاه آبیک در اجرای رزمایش کمک مومنانه خوش درخشیده/همه اهل مساوات باشیم و نیازمندان را دریابیم

آغاز دومین مرحله نهضت کمک مومنانه در آبیک /توزیع 1000 بسته معیشتی در وهله نخست/افتتاح کارگاه دوخت ماسک توسط بانوان بسیجی

ارتقای کیفی و کمی رسانه‌های آبیک در دستور کار/ رونمایی از تمبر شهید خبرنگار /، حمایت مجدّانه از تولیدکنندگان برای تحقق جهش تولید

طرح آبرسانی از سد طالقان به آبیک از پروژه‌های اولویت‌دار و قابل افتتاح/الزام معدن‌دار کزلک به انجام تعهداتی در روستا/منکر کمبود آب نیستیم مصرف افزایش یافته

تحقق بالندگی نیروگاه شهید رجایی با استفاده از توان و ظرفیت داخلی/مشارکت بسیار ارزنده نیروگاه در رزمایش «کمک مومنانه» آبیک

خبرنگاران آبیکی در نشست با امام جمعه چه گفتند؟

غدیر تکلیف رسانه ها را در امر تبلیغ و اطلاع رسانی مشخص کرده/ امام جمعه آبیک موجب پویایی در حوزه‌های مختلف شده‌اند/ در خدمت مردم و شهرستان آبیک خواهیم بود

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک