آخرين مطالب

پس از اعلام شهر شدن زیاران ؛

با تصویب هیات دولت، قشلاق شهر شد / بررسی پیگیری های 14 ساله برای ارتقاء 2 روستای آبیک اخبار شهرستان

با تصویب هیات دولت، قشلاق شهر شد / بررسی پیگیری های  14 ساله برای ارتقاء 2 روستای آبیک

  بزرگنمايي:

پس از اعلام شهر شدن زیاران، منابع آگاه از وزارت کشور و نماینده مردم قزوین آبیک و البرز در مجلس نیز از شهر شدن قشلاق و ابلاغ آن در چند روز آینده به استانداری خبر دادند.

پس از گذشت 14 سال از طرح شهر شدن روستاهای زیاران و قشلاق از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک، چند روز پیش زیاران به شهر ارتقا یافت اما از شهر شدن قشلاق خبری نبود که با پیگیری خبرنگار آبیک فردا،  از یک منبع آگاه از وزارت کشور، اذعان شد شهر شدن این روستا به زودی ابلاغ می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی آبیک، شهرستان آبیک استان قزوین که در بیخ گوش پایتخت و90 کیلومتری تهران قرار دارد، دارای دو بخش مرکزی و بشاریات است؛ بخش مرکزی این شهرستان دارای دو روستای بزرگ زیاران و قشلاق است که 14 سال از موضوع شهر شدن این روستاها می‌گذرد تا اینکه هفته گذشته توسط دو تن از نمایندگان مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی به صورت جداگانه و بیشتر شبیه به سبقت از یکدیگر بود، اخباری منتشر شد که زیاران به شهر ارتقا یافت و در خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های مختلف استان قزوین قرار گرفت؛ خبری که مایه خوشحالی مردم روستای زیاران شد اما حال مردم روستای قشلاق را گرفت چرا که در اخبار نمایندگان مجلس، خبری از ارتقای این روستا ذکر نشده بود.
ذکر این مطلب ضروری است که برای ارتقای روستا به شهر باید چندین مرحله طی شود که باید به طی شدن پروسه این موضوع و تصویب آن در استانداری، اداره کل تقسیمات کشور، وزارت کشور و پیشنهاد به هیأت دولت و تصویب در کمیته تخصصی هیأت دولت و سپس تصویب در هیأت دولت اشاره کرد.
موضوع شهر شدن روستاهای زیاران و قشلاق توسط فرمانداران دولت‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم و استانداران متعدد قزوین و نمایندگان پیشین مجلس پیگیری شده و حتی در زمان نمایندگان پیشین مجلس مکاتبات مفصلی انجام و در وزارت کشور تصویب رسیده بود و بسیاری از مراحل طی شده بود حتی برخی منابع موثق اعلام کردند در کمیته سیاسی وزارت کشور شهر شدن هر دو روستا تایید شده بود و فقط ابلاغ آنها باقی مانده بود؛ البته به هیأت دولت شهر شدن هر دو روستا با هم پیشنهاد شده بود.
اهالی روستای قشلاق به خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک بیان کردند؛ نخست موضوع شهر شدن روستای قشلاق پیشنهاد شده بود سپس شهر شدن زیاران مطرح شده بود که البته زیاران باید به شهر ارتقا می‌یافت اما اهالی روستا سوالاتی مطرح کردند که چرا ارتقای قشلاق به شهر تحقق نیافته در حالی که باید هر دو با هم اعلام می‌شد.آیا به دلیل نبود روستاهای اقماری در جوار روستای قشلاق این ارتقا صورت نگرفته؟ از نظر زیرساختی و جمعیتی هم که مشکلی در این روستا وجود نداشت و ایرادات رفع شده است.

طرح شهر شدن زیاران و قشلاق در سال 85
هادی (شکرالله) طاهری نماینده عالی دولت نهم در شهرستان آبیک و فرمانداراین شهرستان در گفت وگو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی به پیگیری برای شهر شدن دو روستای زیاران و قشلاق و مکاتبه با استانداری قزوین و پیگیری از وزارت کشور در سال 85 و پیگیری از مدیر کل تقسیمات کشوری و چندین مرتبه ملاقات حضوری و پیگیری تلفنی از ایشان اظهار کرد: از سوی وزیر وقت کشور اعلام شد که به طور کلی موضوع تقسیمات کشوری به دلیل اینکه اواخر سال 86 انتخابات مجلس بود، پیگیری نمی‌شود.
البته به دلیل اینکه کاندیداهای مجلس قول شهر شدن این دو روستا را به مردم ندهند موضوع پیگیری تقسیمات کشوری در این مقطع و به مدت یک سال به تعویق افتاد و موضوع راکد ماند.
وی با بیان اینکه بعد از انتخابات و در سال 87 مجددا موضوع شهر شدن روستاهای قشلاق و زیاران و مکاتبات لازم در این زمینه ادامه یافت و تا پایان سال 88 این موضوع را از وزارت کشور و اداره کل تقسیمات کشوری پیگیری کردم، افزود: از سوی مسئولان این اداره کل اذعان شد از استان‌های دیگر هم درخواست داریم و موضوع بررسی می‌شود؛ به‌رغم مکاتبات مختلف فرمانداری شهرستان آبیک با وزارت کشور نتوانستیم به نتیجه برسیم و موفق نشدیم.
فرماندار پیشین شهرستان آبیک این مطلب را هم بیان کرد که موضوع شهر شدن روستاهای زیاران و قشلاق را همزمان با هم پیگیری می‌کردیم و مکاتبات را به نام هر دو روستا انجام می‌دادیم و به موازات هم، پیگیری‌های شهر شدن این روستاها پیگیری می‌شد.

شهر شدن قشلاق و زیاران همزمان پیگیری می‌شد
و اما علی رحمانی نماینده عالی دولت یازدهم در شهرستان آبیک و فرماندار این شهرستان در گفت و‌گو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک با ذکر اینکه موضوع شهر شدن روستاهای زیاران و قشلاق همزمان با هم پیگیری می‌شد و بازدیدهای کارشناسان از وزارت کشور در تقسیمات کشوری از هر دو روستا صورت می‌گرفت، اذعان کرد: یک سِری آیتم‌هایی را زیاران داشت و یک سِری آیتم‌ها را قشلاق  نداشت که البته باید گفت کار زیاران جلوتر از قشلاق انجام شده بود و با توجه به پتانسیل‌های موجود برای شهر شدن این روستاها امور آنها با هم انجام می‌شد.
وی افزود: حتی سال گذشته و سال قبل‌تر از آن لحظه به لحظه روند شهر شدن روستاهای زیاران و قشلاق شهرستان آبیک و شهر شدن روستای عصمت‌آباد شهرستان بوئین‌زهرا  و بخش شدن سگزآباد را پیگیری می‌کردم که عصمت‌آباد و زیاران به شهر ارتقا یافتند اما در خصوص بخش شدن سگزآباد و شهر شدن قشلاق فعلا خبری نشده است.
فرماندار پیشین شهرستان آبیک ادامه داد: با پیگیری‌ها و چکش‌کاری‌‌های مورد نیاز،روند ارتقا یافتن روستای قشلاق به شهر تحقق می‌یابد و در فرصت مغتنم پیگیری‌ها به ثمر می‌نشیند چرا که چند سال روی موضوع شهر شدن این روستا کار شده است.
بنابراین گزارش، برای کسب اطلاعات بیشتر پیگیری‌های متعددی انجام شد و اسناد و مدارک مبنی بر موضوع شهر شدن دو روستای قشلاق و زیاران به دست آوردیم که انتشار مطالب آنها خالی از لطف نیست.
در سال 92، طرح پیشنهادی تبدیل روستاهای زیاران و قشلاق به همراه روستای دیگر از استان قزوین به شهر جهت سیر مراحل قانونی و اتخاد تصمیم به هیات دولت ارسال شده بود که مراحل کارشناسی خود را طی کرده بود و در سال 93 نامه‌ای مبنی بر تسریع در تصویب و ابلاغ شدن روستاهای مذکور به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ارسال شده بود تا به قید فوریت اقدام شود.

پیگیری شهر شدن 2 روستای آبیک از معاون اول رئیس جمهور
یک سال بعد در نامه‌ای مکتوب، خطاب به معاون رئیس جمهوری اذعان شده بود ارتقای روستاهای زیارن و قشلاق و... به شهر با لحاظ شاخص‌های قانونی مورد تایید وزارت کشور قرار گرفته و مصوبه مذکور جهت طرح و تصویب در هیات دولت ارسال شده اما چندین سال است به خاطر عدم طرح در هیادت دولت بلاتکلیف مانده و موجبات ناراحتی و چشم انتظاری طولانی مردم را فراهم کرده است.
در ادامه ذکر شده بود: با توجه به گذشت زمان بسیار طولانی و توقعات جدی ایجاد شده در مردم نجیب مناطق مذکور و استحقاق حتمی روستاها با تصویب و ابلاغ شهر شدن این سه روستا موجب امید و شادی توسط دولت مردم را مسرور سازد که خطاب به رحمانی فضلی وزیر کشور نوشته شده بود: جهت بررسی و اقدام لازم.
در یکی از مدارک واصله که مربوط به سال گذشته است، پیشنهاد ارتقای روستاهای زیاران و قشلاق به شهر با طی مراحل اداری و کارشناسی در استان و وزارت کشور به تصویب رسیده و در کمیته مربوطه در هیات دولت نیر مصوب شده بود و تاکید شده بود در هیات دولت مطرح و پس از تصویب به استان قزوین ابلاغ شود.
این گزارش حاکی است؛ در اسناد رسیده آمده است: موضوع ارتقای روستاهای زیاران و قشلاق به شهر تمامی مراحل کارشناسی خود را در استان قزوین و وزارت کشور طی کرده بود و طی دو مرحله در زمان دولت قبلی و دولت فعلی در هیات دولت مطرح شده و حتی در دولت قبلی به تصویب هم رسید اما در این دولت مقرر شد مجددا موضوع بررسی شود که تمام بررسی‌های کارشناسی نیز انجام شود و نسبت به تصویب و ابلاغ ارتقای این دو روستا به شهر اقدام عاجل پس از انتظار طولانی به عمل آید.

قشلاق هم شهر شد

برای پیگیری بهتر و بیشتر و همچنین تکمیل گزارش در خصوص اینکه وضعیت شهر شدن روستای قشلاق چه خواهد شد موضوع را از یک منبع آگاه از وزارت کشور پیگیری کردیم که وی ضمن  اعلام ارتقای روستاهای زیاران، عصمت‌آباد و قشلاق به شهر و تایید شهر شدن این روستاها درهیأت دولت بیان کرد: ظرف چند روز آینده ارتقای این روستا و زیاران دیگر روستای شهرستان آبیک و عصمت‌آباد بوئین‌زهرا به صورت رسمی به استانداری قزوین ابلاغ و اعلام می‌شود ضمن اینکه دکتر محمدبیگی نیز در گفتگویی خبر از شهر شدن قشلاق با تصویب هیات دولت در هفته گذشته داد .
با اعلام و ابلاغ شهر شدن روستای قشلاق باید گفت که این مهم و شهر شدن روستای زیاران با پیگیریهای فرمانداران و استانداران و نمایندگان مجلس پیشین و فعلی به ثمر رسیده است چرا که برای شهر شدن یک دست صدا نداشته و همه برای شهر شدن این روستاها همت خود را به کار گمارده بودند.

گزارش از هاجر عبدالهی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای 95 درصدی طرح محدودیت‌ها در آبیک/ صدور 25 اخطار در 3 روز اخیر

چالش های پایان سال مسئولان استانی در آبیک

صدور 1200 برگه تردد خودرو در شهرستان آبیک/ تردد بلامانع شبانه رانندگان آژانس به 3 شرط/ درصد اندکی در اجرای محدودیت‌ها همکاری نکرده‌اند

فعالیت واحدهای صنفی آبیک پس از ساعت 21 ممنوع است/ معرفی واحدهای صنعتی و تولیدی برای تردد به فرمانداری

کرونا 160 خانوار را به مددجویان آبیکی افزود/معرفی 300 خانوار برای ساخت مسکن روستایی به بنیاد مسکن/690 مددجو مسکن ندارند

اجرای طرح کرامت و استمرار گشت‌های رضویون طی هفته بسیج در آبیک/ارسال 13 هزار بطری آب معدنی برای جهادگران شمال غرب کشور

تولید بذر قارچ بهداشتی و استاندارد در لابراتوار پیشرفته شرکت رامندمجار آبیک

افزایش اقدامات پیشگیرانه از کرونا در واحدهای صنعتی آبیک/دریافت خدمات درمانی در شهرستان حق مردم است

فعالیت ها ودستاوردهای اداره کتابخانه های شهرستان آبیک با تمرکز بر فضاهای مجازی

همراهی 95 درصدی اصناف آبیک در محدودیت‌های ساعت 18/ تعطیلی آرایشگاههای زنانه مصوبه استانی است/ لزوم قرنطینه شدن مبتلایان کرونایی شاغل در بخش‌های دولتی و خصوصی

پروژه های در حال اجرا در آبیک با اعتبار حدود 75 میلیارد ریال/ بازنگری طرح تفصیلی در خصوص الحاق به بافت و تراکم

آب سد طالقان تا پایان سال به آبیک می رسد؟

جهش فوتی‌های کرونا در آبیک/ به زودی هر خانواده یک مبتلا خواهد داشت/ عده‌ای با تفکر سخیف جان دیگران را به خطر انداخته‌اند

فرماندار آبیک روز " کتاب و کتابخوانی" را تبریک گفت+ متن پیام

راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان شهدای آبیک/ آغاز انجام جراحی‌های اصلی از 24 آبان/ سرمادوست بودن کرونا و ماندگاری آن در محیط مخاطرات زیادی دارد

آخرین وضعیت پل روگذر راه آهن آبیک، از متراژ واقعی عرض پل تا اجرای لاک‌پشتی!

جزئیات طرح درمان بیماران کرونا در منزل/ 3 شرط فعالیت آرایشگاه ها و لزوم بلوک‌بندی آبیک

دلال خودرو در ساوجبلاغ بازداشت است/متهم شکات متعدد دارد/شاکی آبیکی نظامی نیست/رسیدگی تمام پرونده ها در دادسرای ساوجبلاغ

گره رسیدن آب سد طالقان به آبیک با تامین نقدینگی باز می‌شود/مشکل پیمانکار خرید لوله و اعتبار است

واکنش دو فرماندار اسبق آبیک به نحوه اعلام شهر شدن زیاران و قشلاق

با تصویب هیات دولت، قشلاق شهر شد / بررسی پیگیری های 14 ساله برای ارتقاء 2 روستای آبیک

واژگونی پراید جان جوان آبیکی را گرفت

انتخاب حسینی به عنوان دبیر شورای رسانه شهرستان آبیک برای دومین بار

160 مورد مثبت ابتلا به کرونا در آبیک طی یک هفته اخیر/افزایش مبتلایان و فوتی‌ها در 39 تا 50 ساله‌ها

گلایه معاون فرماندار آبیک از نظارت کم‌رنگ اتحادیه‌ها بر واحدهای صنفی/دورکاری کارمندان به شرط عدم تجمع مردم درادارات/وضعیت بازارچه‌ها نگران‌کننده است

شناسایی 109 کودک مشکوک به تنبلی چشم در آبیک/اختصاص تسهیلات بانکی برای مقاوم‌سازی منازل مددجویان روستایی

بیماری کرونا خدمات فرهنگی کتابخانه های عمومی آبیک را در فضای مجازی توسعه داد

توافق مدیریت شهری آبیک با راه و شهرسازی برای طرح اقدام ملی مسکن /اختصاص زمین برای احداث خدمات رفاهی و مجتمع کارگاههای مشاغل مزاحم

70 معتاد متجاهر در آبیک جمع‌آوری شدند/ کمپ جدید ترک اعتیاد در راه است

گلایه کشاورزان آبیکی از تاخیر در توزیع بذر گندم و جو دولتی/دست دلالان باز شده/اگر بذر نیست مسئولان صادقانه بیان کنند

دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات؛ علل افزایش ابتلا به کرونا در آبیک/موارد فوتی گروه سنی کرونایی‌ها به سنین پایین‌تر رسیده

افزایش 7 برابری نمونه‌گیری‌های کرونا در آبیک/نظارت‌ها محله‌‌ای و صنف‌بندی می‌شود/آموزشگاه‌ها نباید باز باشد/با هیچ مسئولی تعارف نخواهم کرد

نبود پارکینگ مناسب؛ جریمه خودروها و کساد بازار کسبه در آبیک

قدردانی از فعالیت های نهاد امامت جمعه در شهرستان آبیک/ ایجاد و انسجام شبکه امامت مطالبه جدی مقام معظم رهبری / اولویت رونق مساجد و اتصال به مدارس و مراکز فرهنگی

پیگیری‌های شورای شهر آبیک نتیجه داد/بخشنامه جدید و تعیین تکلیف صدور سند مالکیت برای متصرفین اراضی زمین شهری/خبرهای خوش برای اراضی قطعه 6 شهری

هفته ناجا و نکاتی که باید در آبیک به آن توجه بیشتری شود

ساختمان ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آبیک افتتاح شد

فعالیت 96 درصدی دانش‌آموزان آبیکی دربرنامه شاد/طرح کنترل وزن و چاقی کلید خورد/بیش از 1000 دانش‌آموز گوشی هوشمند ندارند/آسانسوری که فضا دارد تجهیزات ندارد

جزئیات آتش سوزی امروز یک فروشگاه در آبیک / لزوم وجود خاموش کننده های دستی در فروشگاهها و بررسی دوره ای آنها

تلاش برای بالا بردن پرچم آبیک در رشته های مختلف ورزشی با کسب عناوین قهرمانی

آبیک با تلاش ناجا از امنیت نسبی مطلوب برخودار است/تجمع‌ها و اعتراض‌های غیرقانونی را نمی‌پذیریم

شهیدی دیگر از شام بلا؛ میهمان آبیکی ها/وداع حزن انگیز و باشکوه مردم با شهید مدافع حرم

نقش‌آفرینی مجدانه مردم آبیک در رزمایش کمک مومنانه

توزیع بیش از 1000 بسته معیشتی در آبیک/اهدای بیش از 40 سِری جهیزیه به زوجین

استاندار قول دادند محیط زیست آبیک مورد تعرض قرار نگیرد/ آلودگی هوای آبیک باید بیشتر از اینها جدی گرفته شود / ادارات محیط زیست و منابع طبیعی پیگیری قانونی کنند

عبداله ملک پور به عنوان مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات آبیک معارفه شد

اهدای 7 پروژه آموزشی توسط خیّر سمائیان به آبیکی ها/آخرین فرصت برای ساخت یک پروژه‌ !

مسئولان ونیاز امروز روستاهای شهرستان آبیک

نکاتی که در جلسه معارفه معاونان فرمانداری آبیک گفته شد!

تکمیل پروژه های آموزشی شهرکهای فردوس و بعثت آبیک با استفاده از ظرفیت خیران/ایجاد 5 فضای آموزشی در آبیک توسط خیّر سمائیان

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک