آخرين مطالب

اجرای طرح محدودیت‌ها از منظر شهروندان آبیکی؛

ورود خودروهای غیربومی از سه راه زیاران و جاده احمدآباد به آبیک/بانک‌ها هم باید تعطیل می شدند/آلودگی روزهای پیش رو و لزوم جدیت مردم و مسئولان در مهار کرونا اخبار شهرستان

ورود خودروهای غیربومی از سه راه زیاران  و جاده احمدآباد به آبیک/بانک‌ها هم باید تعطیل می شدند/آلودگی روزهای پیش رو و لزوم جدیت مردم و مسئولان در مهار کرونا

  بزرگنمايي:

شهروندان آبیکی با اشاره به گذشت هشت روز از اجرای طرح محدودیت‌ها، خواستار نظارت دقیق و قاطع مسئولان در اجرای این طرح شده و بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تاکید کردند.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی آبیک، هشت روز است که از اجرای طرح محدودیت‌های ناشی از کرونا همزمان با سراسر کشور در شهرستان آبیک می‌گذرد و مشاغلی که در گروه یک واقع شده‌اند، فعالیت دارند و گروه‌های دیگرکه باید تعطیل می‌شدند سلامت مردم را بر معیشت ترجیح دادند و الزام به تعطیلی دو هفته‌ای شده‌اند و محدودیت‌های اِعمال شده را رعایت کردند.
به گفته مجید فلاح زیارانی رئیس اتاق اصناف شهرستان آبیک؛ بین 60 تا 70 درصد واحدهای صنفی شهر آبیک در گروه یک قرار گرفته‌اند و طبق قانون باز هستند.
با عبور از معابر و خیابان‌های شهر آبیک می‌توان به تعطیل بودن واحدهای صنفی و اماکن مختلف تعریف شده در طرح محدودیت‌ها پی برد که طبق اذعان مسئولان شهرستان آبیک بین 90 تا 95 درصد مردم و اصناف نسبت در اجرای طرح محدودیت‌ها همکاری بسیار خوب و رضایت‌بخشی داشته‌اند.
البته به اذعان برخی شهروندان که خود شاهد این موضوع بوده‌اند برخی صنوف از این طرح سرپیچی کرده و کرکره‌های خود را نیمه باز گذاشته و به صورت پنهانی مشتری را وارد واحد صنفی کرده و اجناس مورد نیاز مشتری را به وی می‌فروشند.
البته برخی از واحدهای صنفی گرچه کرکره خود را پایین کشیده‌اند اما در این اوضاع اسفناک اقتصادی و معیشتی بیکار ننشسته‌اند و با نصب برچسب‌هایی بر روی کرکره‌های مغازه‌های خود، شهروندان را به خرید غیرحضوری و پرداخت در درب منزل و پاسخگویی از طریق پیام‌رسان‌های مختلف دعوت کرده‌اند و حتی شماره تماس‌های خود را اعلام کرده‌اند تا در صورت نیاز، شهروندان با آنان تماس بگیرند و اجناس خود را به فروش برسانند.
به میان مردم شهر آبیک رفتیم تا از تاثیر طرح محدودیت‌های کرونایی از آنان جویا شویم.

باید همه صنوف را تعطیل می‌کردند
نجفی یکی از کسبه شهر آبیک است که معتقد است باید همه صنوف را تعطیل می‌کردند چرا که سبب شده واحدهای صنفی که باز هستند از کاسبی بیفتند و مستریان خوبی نداشته باشند.
وی می‌افزاید: باید همه جا را تعطیل و قرنطینه می‌کردند این گونه نیمه تعطیل کردن صنوف فایده‌ای ندارد؛ آیا پس از ساعت 21 که صنوف بسته می‌شود دیگر کرونا وجود ندارد
این شهروند ادامه می‌دهد: سر ظهر مغازه خلوت است و کسی خرید نمی‌کند و تعطیلی واحدهای صنفی دیگر موجب شده از کاسبی بیفتیم و افت فروش داشته باشیم.

شهروندی که پس از ابتلا به کرونا ماسک زد
عبدی از شهروندان آبیکی است که طی هشت ماه اخیر به هیچ عنوان ماسک استفاده نمی‌کرده اما اوایل مهر ماه که موج دوم کرونا خود را نمایان کرد، با حضور در یک دورهمی به کرونا مبتلا شد و یک ماه درگیر بیماری بود اگرچه در بیمارستان بستری نبود اما موجب شد ابتلا به کرونا وی را دچار مشکل کند که البته پس از بهبودی تاکنون، همیشه ماسک می‌زند.
وی بیان می‌کند: باید بانک‌ها را هم طی این دو هفته تعطیل می‌کردند؛ از سویی باید به گونه‌ای عمل می‌کردند که خریدها در درب منزل انجام شود نه اینکه مردم حضوری در خیابان‌ها و برای خرید در داخل شهر ترددد داشته باشند چرا که امکان انتقال و ابتلا به کرونا در خرید حضوری بیشتر است.
این شهروند می‌افزاید: متاسفانه از دور و نزدیک اشخاصی را می‌شناسم که مبتلا به کرونا شده‌انذ ترسشان ریخته حتی فرد مبتلا به بیمارستان هم رفته اما باز پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کند و ماسک نمی‌زند با تعطیلی که فقط کرونا مهار نمی‌شود و لازم است همه دستورات بهداشتی را رعایت کنیم.

امیدواریم کرونای آبیک به وضعیت سفید بازگردد
یکی دیگر از شهروندان آبیکی اجرای طرح محدودیت‌ها را ایده و طرح خوبی برای پیشگیری از کرونا و کنترل آن ذکر و اذعان می‌کند: در این شرایط که اوضاع خوبی نداریم اجرای این طرح می‌‎تواند به وضعیت بهبود کرونا در شهرستان آبیک کمک کند.
دهقان که از کسبه شهر آبیک است و واحد صنفی عینک فروشی و معاینه چشم دارد، می‌افزاید: از اول فروردین ماه تا اواخر آن مغازه را بسته بودیم و وضعیت کرونای آبیک هم در مقطعی سفید شد که امیدواریم با اجرای طرح محدودیت‌ها به وضعیت سفید بازگردیم.
این کاسب می‌گوید: نوبت‌دهی به بیماران، نفر به نفر است و اصلا اجازه نمی‌دهیم تجمع شود که لازم است مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و ازتجمع غیرضروری پرهیز کنند و ازمسافرت‌ها بکاهند تا بتوانیم در کاهش و کنترل کرونا موفق شویم.
محمدی از شهروندان آبیکی بیان می‌کند: اجرای طرح محدودیت‌ها تا حدودی تاثیرگذار است اما بعد از گذشت دو هفته و اتمام این طرح، باز هم آش و همان کاسه است و نمی‌توانیم در مهار کرونا نتیجه مطلوبی أخذ کنیم.
وی می‌افزاید: در حال حاضر تعدادی از کسبه از تعطیلی معترض هستند که اعتراض آنان به حق است چرا که واحد صنفی آنها استیجاری است  و متضرر می‌شوند که باید گفت اگر این طرح ادامه یابد دیگر برای کسبه قابل تحمل نخواهد بود.
البته برخی از شهروندان اذعان می‌کردند که در این دو هفته تعطیلی بانک‌ها و ادارات هم باید بسته می‌شدند وقتی می‌گوییم قرنطینه یعنی همه جا باید بسته باشد و همه در منازل بمانند تا بتوان در پیشگیری از کرونا و مهار آن گام موثری برداشت وگرنه این طرح مثمرثمری نخواهد بود و در کوتاه مدت جواب خواهد داد و پس از آن باز کرونا با سرعت بیشتری به سرایت وچموش بودن خود ادامه خواهد بود.

ساعت کار ادارات از  9 صبح تا 13 ظهر
بنابراین گزارش، طبق اذعان شهرام احمدپور فرماندار شهرستان آبیک در این هفته؛ ادارات فرمانداری و بخشداری‌ها، بهداشت ، نیروی انتظامی، هلال احمر، آتش‌نشانی، آب،برق، گاز، مخابرات، پخش فرآورده ها، خدمات شهری، راهداری، نظارت و بازرسی صمت و تعزیرات، خدمات و نظارت جهاد، دامپزشکی شهرستان آبیک فعال هستند و همچنین  بانک‌ها با 50 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.
به گفته وی؛ کتابخانه‌، کانون، حوزه علمیه، نظام مهندسی، اسناد رسمی، خدمات قضایی و دفاتر خدمات، دانشگاههای شهرستان آبیک به صورت کامل  تعطیل هستند.
همچنین فعالیت نیروهای نظامی و لشکری بر اساس دستورالعمل نیروهای مسلح،  مالیات با 20 درصد ظرفیت، بقیه دستگاه ها و ادارات حداکثر با 10 درصد ظرفیت کارکنان با تشخیص مدیر دستگاه فعال و  ساعت کاری ادارات از  9 صبح تا 13 ظهر است.
برخی نانوایان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند
رضا اینانلو مسئول مشارکت مردم در خانه سلامت شهرستان آبیک اظهار می‌کند: با عطیلی برخی امکان در برخی مکان‌ها کانند دفاتر پیشخوان و بانک‌ها برای وام یک میلیون تومانی کمک معیشتی زیاد شده است.
وی می‌افزاید: طبق گزارشات رسیده از مردم به دفتر مشارکت عنوان شده که برخی از نانوایان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و اصلا ماسک نمی‌زنند.
این مسئول ضمن قدردانی از تلاش مسئولان شهرستان آبیک در اجرای طرح محدودیت‌ها به ویژه فرماندار این شهرستان و معاونان ایشان ادامه می‌دهد: اجرای طرح محدودیت‌ها تقریبا طرح خوبی است به شرطی که از میزان دورهمی‌ها، تجمعات و جلسات در شهرستان آبیک کاسته شود.
مسئول مشارکت مردم در خانه سلامت شهرستان آبیک اضافه می‌کند: با توجه به اینکه مغازه‌ها و دست‌فروشی‌ها تعطیل شده‌اند از مردم هم درخواست می‌شود دورهمی خانوادگی و شب‌نشینی را به حداقل برسانند و یا بهتر بگویم آنها را تعطیل کنند.
اینانلو متذکر می‌شود: تا زمانی که ما مردم در پیشگیری و کنترل کرونا احساس مسئولیت نکنیم و خود را مسئول ندانیم و همپای با تلاش مسئولان همکاری مطلوبی نکنیم و همیشه دستورات بهداشتی اعم از ماسک زدن، فاصله اجتماعی و شست و شوی دست‌ها را رعایت نکنیم در اجرای طرح محدودیت‌ها موفق نخواهیم بود.
وی می‌افزاید: لازم است به کارگران ساختمانی مستقر در بلوار امام خمینی (ره) و همچنین پیام‌آوران بهداشت یعنی پاکبانان توجه بهتری شود و از سوی مسئولان در اعطای ماسک به آنان توجه بیشتری شود.

طرح محدودیت‌ها با نظارت دقیق و قاطیت مسئولان طرح خوبی است
نظر یکی از بانوان شهر آبیک براین است که اگر طرح محدودیت‌ها به طور دقیق و با نظارت کافی و قاطعیت همه مسئولین انجام شود، طرح مناسبی است.
وی می‌گوید: مسئولین باید در عمل و واقعی به فکر معیشت مردم و مشکلات اقتصادی باشند تا مانند طرح اجرای شده قبلی یک دفعه نگویند اقساط وام ها را پرداخت نکنید بعد در خرداد کلی جریمه و تاخیر زدند و یکجا دریافت کردند و زیر فشار آن همه قسط عقب افتاده گرفتار شدیم.
این شهروند می‌افزاید: در مورد فعالیت مشاغل مجاز هم به نظرم شیفتی و زمان‌بندی باشد، بهتر است.
البته شهروند دیگری از خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک درخواستی داشت که بیان ان خالی از لطف نیست.طی هفته‌های اخیر اطلاع پیدا کردم که بسیاری از افراد علامت کرونا داشتند و اصلا به پزشک مراجعه نکردند که با در نظر گرفتن این موارد، آمار ابتلا به کرونا در آبیک بالاتر از آماراعلامی از سوی مسئولین است. نگرانیم که وقتی فقط به تست‌ها و مراجعات استناد بشود خیلی موارد ابتلا در نظر گرفته نشود و مردم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به روند افزایش ابتلا به کرونا کمک کنند و وضعیت کرونا در شهرستان را قرمز کنند که از مسئولان شهرستان آبیک خواستار رسیدگی به این موضوع هستم.
وی می‌افزاید: برای آبیکی  که هنوز روزهای آلودگی را درپیش دارد و قطعا نسبت به بقیه شهرهای استان قزوین بیشتر باید احتیاط  شود لازم است مسئولان و مردم در پیشگیری و کنترل کرونا جدیت و توجه ویژه داشته باشند.
البته به نقل از برخی شهروندان؛ اذعان شده برخی از خودروها با پلاک غیربومی از استان‌های دیگر از سه راه زیاران و جاده روستای احمدآباد شهرستان نظرآباد استان البرز وارد شهر آبیک شده‌اند که اگر این موضوع صحت داشته باشد و افراد غیربومی وارد این شهر شده باشند نیاز است مسئولین تدبیر لازم را برای استقرار ایست‌های بازرسی در این دو مسیر را در دستور کار خود قرار دهند تا با اجرای دقیق‌تر طرح محدودیت‌ها، در پایان این طرح نتیجه مطلوبی در شهرستان آبیک أخذ شود.
گزارش از هاجر عبدالهی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعیین سیاهه منابع آلاینده شهرستان آبیک/ برخورد قانونی با فروشندگان گونه‌های جانوری و گیاهی وحشی و مهاجر/مشاهده عقاب‌ ماهی‌گیر درتالاب یعقوب‌آباد/ ارجاع 73 مورد تخلف به دستگاه قضایی

تخصیص 100 میلیارد تومان اعتبار دیگر برای آبرسانی به آبیک

گزارش جدیدی از کرونای انگلیسی در آبیک نداریم/ آغاز به کار شهرداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش نیروها و به صورت نوبت بندی

اِعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر در قزوین/تعیین تکلیف قرنطینه روستای حسین آباد پس از تست مجدد اهالی/ تاکید مسئولان آبیک بر حمایت مالی مسئولان استان/150 مورد مثبت کرونا در شهرستان

5 نام اول پسران و دختران شهرستان آبیک اعلام شد / محمدحسین و رستا در صدر انتخاب والدین

تست کرونای 2 سرباز در آبیک منفی شد/ حال عمومی مبتلایان کرونای انگلیسی مساعد است

ثبت 143 مورد کرونا مثبت طی دوهفته اخیر در آبیک / انتظار بارش 20 میلیمتری در آبیک

آبیک نیازمند بودجه بحران است/تمام موارد ابتلا به کرونا در این شهرستان انگلیسی است/خدمات به مردم حسین آباد باید درب منازل باشد

آبیک امکانات یارای مقابله با کرونای انگلیسی را ندارد/بیمارستان شهدا نیازمند تجهیزات کامل‌تر است/ کرونا جان 75 آبیکی را گرفته

صدور دستور وزیر بهداشت برای اختصاص 20 میلیارد تومان به مبارزه با کرونای انگلیسی در آبیک/اتخاذ تصمیمات قاطع برای خاموش کردن آتش زیر خاکستر کرونا

لزوم اقدامات جدی‌تر در حوزه پیشگیری و درمان کرونای انگلیسی در آبیک

شناسایی و برخورد با تولید و توزیع کنندگان مواد محترقه در آبیک/ افزایش دستگیری سارقان و کشفیات سرقت/جمع آوری معتادین در آینده نزدیک

مددجویان روستایی کمیته امداد به بهانه های مختلف از طرح مقاوم سازی مسکن محروم نشوند/تعدد مسکن گل و خشتی در روستاهای دامنه کوهستان آبیک/آمادگی کمیته امداد برای حل مشکلات مددجویان متقاضی تسهیلات مسکن روستایی

حسین آباد، پاره تن آبیک و آزمونی مهم برای مردم، رسانه ها و مسئولان

شهرستان آبیک قرنطینه نمی‌شود/مشخص شدن نتایج آزمایش کرونای اعضای خانواده متوفی کرونای انگلیسی فردا/پرهیز جدی از شرکت در هرگونه اجتماعات

آرزوی پرواز نوجوان کم توان جسمی آبیکی برآورده شد

هشدار درباره کرونای انگلیسی در آبیک / شهروندان هرگونه علائم کرونا را کرونای انگلیسی تلقّی و به بیمارستان شهدا مراجعه کنند

ساختمان جدید مرکز نگهداری زنان سالمند در آبیک افتتاح شد

افتتاح و کلنگ زنی 9 پروژه در آبیک

آیین افتتاح نمادین 446 پروژه عمرانی، محرومیت زدایی و اشتغالزایی قزوین در چناسک آبیک

خط تولید تجهیزات پزشکی یک واحد صنعتی در آبیک افتتاح شد/چراغ صادرات در شرکت نورآور ارتباط روشن می‌شود/اشتغال بیش از 70 زن سرپرست خانوار در شرکت

موسسه خیریه سالمندان انصار الشهداء آبیک راه اندازی شد

از کلنگ زنی خط انتقال آب شهرک صنعتی کاسپین یک تا افتتاح 8 پروژه خدمات عمرانی، شهری و حمایتی در آبیک

شناسایی 6 محوطه تاریخی در پیغمبرکوه آبیک/ ارسال پرونده محوطه ها تا پایان امسال به وزارت خانه

خانه مطبوعات شهرستان آبیک راه اندازی شد

از افتتاح سینمای دیجیتال باران در آبیک تا برپایی نمایشگاه " زن در قاب عکس" و طراحی چهره شهدای شهرستان

وعده رسیدن آب سد طالقان به آبیک را عملی می‌کنم/خدمتگزاری جای دعوا نیست/لزوم پیشرفت‌های مادی توام با پررنگ شدن اخلاق و معنویت

7 طرح آموزشی، فرهنگی، کشاورزی و صنعتی در آبیک به بهره‌برداری رسید

افتتاح خانه مطبوعات و سینما باران در آبیک با حضور استاندار قزوین

ردّ مصوبه ریاست جدید شورای شهر آبیک از سوی فرمانداری

کاهش ازدواج و طلاق و افزایش ولادت و وفات در آبیک

کمپهای ترک اعتیاد باید بوی درمان و روانشناسی دهد/آمادگی برای راه اندازی شلتر ، مراکز نگهداری بیماران روان و معلولین ذهنی در آبیک/ کرامت افراد در حال بهبود حفظ شود

روبان کمپ ترک اعتیاد و مرکز نیکوکاری در آبیک قیچی شد/افتتاح 2 پروژه عمران روستایی

برگزاری راهپیمائی خودرویی و موتوری 22 بهمن در آبیک/مسئولان فرصت خدمت به مردم را قدر بدانند/ فاصله گرفتن مسئولان از مردم خیانت است/انقلاب راه را برای نشر فرهنگ قرآن و اهل بیت "ع" فراهم کرد

حاشیه های نشست خبری فرماندار از اعتراض به نبود خبرنگاران در سفرهای مسئولان استانی به آبیک تا یک بام و دو هوای رسانه های رسمی و غیر رسمی!

احتمال لغو ریاست فیض الهی بر شورا ی شهر آبیک

تخلیه نخاله های ساختمانی در ورودی جاده سلامت آبیک خلاف قانون است

چرایی استعفا از زبان رئیس شورای شهر آبیک/ حاکم بودن فضای پلیسی در شورا/ در مصوبات مسائل شهری سلایق شخصی دخیل نشده

رئیس شورای شهر آبیک و منشی هیات رئیسه شورا استعفا دادند/خانم شورا رئیس شد

افتتاح مدرسه خیرساز آبیک به وقت اضافه کشیده شد/پروژه شهرک فردوس در کمای بی اعتباری

افزایش یک دستگاه مینی بوس و نوسازی 15 دستگاه تاکسی حمل و نقل عمومی آبیک

برگزاری مجازی برنامه‌های ارشاد آبیک در دهه فجر /تشکیل شورای حمایت و خدمات فرهنگی فضای مجازی /تاکید بر هم افزایی اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی

کمتر از 6 هزار دانش آموز استان قزوین فاقد گوشی هوشمند هستند/ بیش از 70 درصد مدارس آبیک خیرساز است

گشایش و برکات در طرح‌ها با مزین شدن به نام شهید سلیمانی/سپاه پای ثابت پیشگیری و مقابله با کرونا در شهرستان آبیک

آلاینده بودن 35درصد خودروهای مراجعه کننده به مرکز معاینه فنی /احداث کمربند سبز در آبیک نیازمند مساعدت مسئولان /بروز آلودگی هوا و آلودگی صوتی با تردد خودروهای سنگین

نقص فنی دستگاه سنجش آلودگی هوای آبیک رفع شد

علت نقص دستگاه پایش کیفی هوای آبیک شفاف‌سازی شود/لزوم لحاظ پیوست رسانه‌ای برای فرهنگ‌سازی در حوزه‌های مختلف

نمی‌توانیم از جایی هوای پاک تهیه کنیم/تیشه شبانه حفاران غیرمجاز بر سایت فسیلی پیغمبرکوه آبیک

خادمان بازسازی عتبات رهروان شهید سلیمانی اند/ پیگیری اجرای طرح سردار دلها برای بازسازی عتبات / آغاز به کار رسمی ستاد آبیک با رونمایی از طرح شهید سلیمانی

محدودیت فعالیت واحدهای آلاینده در صورت بحرانی شدن هوای آبیک/رایزنی با مدیر کل بحران البرز برای مدیریت فعالیت کارخانه سیمان

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک