محمد مهدی اعلایی در نشست صمیمی با مدیران مسئول هفته نامه ها و خبرگزاری های استان قزوین که شنبه شب در سالن باغستان برگزار شد پس از شنیدن مطالبات؛ دغدغه ها و سوالات خبرنگاران اظهارداشت: مسایل بسیار خوبی در این جلسه مطرح شد که مورد توجه قرار می گیرد و کسانی که رسالت حمایت از رسانه ها را بر عهده دارند باید توجه بیشتری به مشکلات خبرنگاران داشته باشند.

وی اضافه کرد: برای همراهی با فضای رسانه ای و کمک به انجام وظایف ما به همکاری خبرنگاران نیازمندیم و از کسانی که در رسانه ها با بیان و قلم خود منشا اثر بوده اند تشکر می کنیم.

استاندار قزوین بیان کرد: در فضای پیش رو در هر موقعیتی که هستیم همه باید در کنار همدیگر برای تعالی و توسعه استان اقدام کنیم.

image_2022_1_8-21_44_57_726_KYd

 

اقتصاد رسانه مهم است

اعلایی تصریح کرد: موضوع اقتصاد رسانه در شرایط کنونی بسیار اهمیت دارد که بایستی توسط دستگاههای ذیربط پیگیری شود و از آنجا که سرعت دگرگونی در این فًضا بسیار بالاست ما نیز باید بسرعت عمل کنیم تا از قافله عقب نمانیم.

وی گفت: خوشبختانه در استان رسانه های مکتوب و مجازی بسیار موفق هستند و سرمایه زیادی در این زمینه وجود دارد البته لازم است در فضای مجازی فعالیت ها بیشتر شود زیرا در مقایسه با سایر استانها کمی عقب مانده ایم و ما تقویت رسانه های فعال در فضای مجازی را بیشتر خواهیم کرد.

استاندار قزوین اظهاداشت: از آنجا که محدودیت منابع مالی دولت بالاست و هزینه های کاغذ و مطبوعات زیاد شده لازم است در فضای مجازی بیشتر فعالیت کنیم تا هزینه های رسانه ها کاهش یابد.

وی اضافه کرد: استان پیشینه ای قوی در رسانه دارد که همه یک رسالت مشترک در توجه به ظرفیت های استان دارند لذا هر چقدرهم گرایی بیشتر باشد به موفقیت های بیشتری خواهیم رسید.

فرهنگ، مهمترین ظرفیت و مزیت مطلق استان قزوین است

استاندار قزوین مهمترین مزیت استان را در بخش فرهنگی عنوان کرد و یادآورشد: مزیت مطلق استان قزوین امور فرهنگی است که بستر شکل گیری توسعه در بخش های دیگر است.

وی اضافه کرد: برای شناساندن استان در عرصه های مختلف باید همه کمک کنیم و رسانه هایی که در بستر مجازی فعالیت می کنند فعال تر شوند.

اعلایی گفت: تردد بسیار بالای خودروها در محورهای مواصلاتی استان یک ظرفیت ارزشمند است که اگر بتوانیم فقط 10 درصد مسافران عبوری را با توانمندی های استان آشنا کنیم و این ظرفیت ها معرفی شوند می توانیم به افزایش ارزش افزوده استان کمک کنیم.

image_2022_1_8-21_44_31_21_QxG

وی اظهارداشت: ورودی های شهر قزوین اصلا مناسب نیست و ما در مبادی ورودی استان نتوانسته ایم جذابیت خوبی برای مردم ایجاد کنیم تا اقامت در این شهر را جدی بگیرند و برای آن برنامه ریزی کنند لذا در این راستا تشکل های صنفی رسانه ای می توانند در شناساندن ظرفیت های استان کمک موثری باشند.

استاندار قزوین افزود: هرچقدر موضوع پیگیری رسانه ها را جدی بگیریم به مطالبات بهتر پاسخ می دهیم لذا از خبرنگاران و فعالان رسانه انتظار داریم به مطالبات مردم ورود کنند البته به حوزه شخصی و حیثیت افراد توجه کنند تا موجب بی انگیزگی و سرخوردگی برخی نشویم.

وی اظهارداشت: عدالت و انصاف در همه کارها بایستی رعایت شود و ظرفیت پذیرش افراد را بالا ببریم و مراقب باشیم از مرز اخلاق خارج نشویم و در این مسیر تشکل های رسانه ای می توانند با افرادی که انصاف و اخلاق را رعایت نمی کنند برخورد کنند.

اعلایی گفت: توصیه می کنیم ارتباط بین رسانه ها و مدیران با کمک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و روابط عمومی استانداری بیشتر شود و لازم است با راه اندازی یک کانال ارتباطی با رسانه ها زمینه تعامل بیشتر مهیا شود.

برای رسانه ها محدودیت نداریم

استاندار قزوین در ادامه بیان کرد: برای ارتباط بیشتر لازم است نشست با رسانه ها به طور منظم برگزار شود زیرا اولویت ما صحبت با رسانه هاست و محدودیتی در این زمینه نداریم و اعتقاد داریم مطالبه گری حق خبرنگاران است و انعکاس و تحلیل منصفانه رسالت شماست.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط کنونی کشور بدون تردید اصلاح وضع موجود ضروری است اما شما خبرنگاران می توانید به تقویت امیدآفرینی در جامعه کمک کنید و هر دو نیمه پر و خالی لیوان را ببینید و بدانید شاخص های اقتصادی به سمت ثبات است و امیدواریم برخی تصمیمات اشتباه گذشته را در دوران جدید اصلاح کنیم.

888

ضریب درآمد آب استان بایستی افزایش یابد

اعلایی در ادامه با ورود به مسائل داخلی استان اظهارداشت: در خصوص مسائل مهم استان باید اولویت گذاری کنیم و من تمایل دارم برخی مسائل به کلمات کلیدی تبدیل شود از آن جمله این که بایستی «ضریب آب به درآمد» را بالا ببریم و برای افزایش راندمان آب کشاورزی بسرعت اقدام کنیم و برای استفاده از آبهای سطحی و انتقال آب برنامه داشته باشیم تا تراز آب قزوین مثبت شود.

وی اظهارداشت: توجه به مسائل آبی و محیط زیست در اولویت است و تلاش می کنیم تا ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی بالا برود و به سمت افزایش بهره وری و استفاده از شرکت های دانش بنیان حرکت خواهیم کرد.

استاندار قزوین اضافه کرد: موقعیت جغرافیایی استان یک ظرفیت ارزشمند است و در گردشگری هم شرایط خوبی داریم اما لازم است افق نگاه ما به گردشگری تغییر کند و تامین زیرساختها و جذب سرمایه گذار با دادن مشوق و امتیازهای جذاب در اولویت قرار گیرد.

انتصابات و تغییرات یک امر عادی است

وی در خصوص انتصابات جدید هم گفت: با تغییر دولت بدون تردید انتخاب مدیران جدید کاری منطقی و عادی است البته برخی مدیران در سطح ملی انتخاب می شوند اما در استان اصل بر کارآمدی افراد است.

اعلایی گفت: در انتخاب مدیران جریان خاصی به ما مشورت نمی دهد بلکه از همه گروهها استفاده می کنیم و تمرکز بر لیست واحدی نداریم و از افراد خاصی استفاده نمی کنیم بلکه از همه اطلاعات در مسیر انتخاب و تصمیم گیری درست استفاده خواهیم کرد. 

image_2022_1_8-21_45_18_772_DeR

‌استاندار قزوین یادآورشد: حدود 60 تا 70 درصد لیست افراد برای انتخاب مدیران؛ مشترک است و این افراد از جریانهای مختلف هستند و هم گرایی در استان وجود دارد.

وی بیان کرد: دولت جناحی نیست و ما هم باید در استان از نخبگان استفاده کنیم و هرگز دنبال نگاه جناحی و سیاسی نیستیم و برای مدیریت ها استفاده از جوانان به دلیل نشاط و توان اجرایی و ریسک پذیری در اولویت است.

اعلایی گفت: مدیران باید ریسک پذیر باشند و از دستگاههای نظارتی خواسته ام اجازه ریسک‌ پذیری را به مدیران بدهند تا کارها سریعتر پیش برود زیرا ما در اتخاذ تصمیمات سخت و بزرگ به مدیران جسور نیاز داریم.

حوزه اقتصاد در اولویت است

وی در ادامه تصریح کرد: اولویت دولت در شرایط کنونی در حوزه اقتصادی است تا شاهد بهبود شرایط باشیم و در این راستا در کشور رشد 8 درصدی و در استان رشد 8.4 درصدی پیش بینی شده که تحقق آن به بیش از 70 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.

9999

استاندار قزوین افزود: هر کسی که بر خلاف توسعه و مصالح استان حرکت کند در مسیر مردم نیست و هر کسی که به حاشیه ها دامن بزند به خطا رفته است.

اعلایی برای نشست های تخصصی با رسانه ها در موضوعات خاص اعلام آمادگی کرد.

در این نشست محمد حسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقا سیدی مدیرکل حوزه دفتر استاندار، محسن رحیمی مدیر جدید روابط عمومی استانداری و بی نیاز مدیر سابق روابط عمومی نیز حضور داشتند.