سخنگوی شورای شهرستان آبیک :
آب و هوای سالم مطالبه اصلی مردم آبیک است
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401 - 7:25:54 AM

آبیک از جمله شهرستان‌هایی است که علاوه بر عدم توسعه از مشکلات زیستی و حیاتی نظیر آلودگی آب و هوا رنج می‌برد و این مسائل با وجود وعده ها برطرف نشده است.

شهرستان آبیک از شهرستان‌های مهم و حیاتی استان قزوین است که به واسطه داشتن ظرفیت‌های خوب در حوزه‌های متعدد می‌توان این شهر را دارای ویژگی‌های متفاوتی دانست.

ظرفیت دانشگاهی، وجود معادن متعدد و وجود شهرک‌های صنعتی متعدد تنها بخشی از ظرفیت‌های این شهرستان است اما متأسفانه سو مدیریت باعث شده بخش عمده‌ای از این ظرفیت و توانمندی‌ها امروز برای این مردم آسیب زا باشد.

مشکلات اولویت دار مردم این شهرستان امروز در نیازهای اولیه آنها همچون آب و هوا خلاصه شده است. وجود معادن و واحدهای صنعتی زمینه آلودگی‌های زیست محیطی این شهرستان را فراهم آورده و از سوی دیگر مردم این شهرستان همچنان در انتظار تحقق وعده آب آشامیدنی سالم هستند.

همچنین ماجرای پیچیده بیمارستان شهدای آبیک و ضعف امکانات درمانی این شهرستان نیز از دیگر مشکلاتی است که وجود دارد و باعث شده مردم این شهرستان نه تنها آب و هوا نداشته باشند بلکه در حوزه درمان نیز با چالش‌های شدید مواجه باشند.

بیستمین سفر هیئت دولت سیزدهم به استان قزوین می‌تواند گره‌های مشکلات مردم این شهرستان مظلوم را باز کند.

آب و هوا دو مطالبه اصلی مردم آبیک است

سید فرهاد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: دو مطالبه اصلی مردم آبیک، آب و هوا است و با توجه به اینکه آب شرب آبیک اصلاً مناسب نیست، سال‌های متمادی وعده انتقال آب سد طالقان به این شهر داده شده اما همچنان این وعده محقق نشده است و لازم است در سفر ریاست جمهور یک بار برای همیشه اعتبار مالی لازم و همت ویژه‌ای برای تحقق آن صرف شود تا این بار در مدت زمان اعلام شده یعنی پایان تابستان این وعده عملی شود.

نماینده مردم آبیک در شورای اسلامی استان اذعان کرد: دومین چالشی که مردم شهرستان آبیک با آن مواجه هستند مربوط به آلودگی هوا است که اگر فکری برای حل این مسئله نشود تبعات جبران ناپذیری برای مردم به وجود می‌آید.

وی افزود: شهرستان آبیک در محاصره آلاینده‌ها قرار گرفته به گونه‌ای که از غرب شهرستان آلودگی نیروگاه شهید رجایی، از شرق آلودگی شرکت سیمان آبیک و سیپورکس و از جنوب نیز ریزگردهای دشت الله آباد سلامت مردم را تهدید می‌کند.

این مسئول ابراز کرد: اما تنها تنفس گاه آبیک در شمال این شهر قرار دارد و نام آن پیغمبرکوه است که علاوه بر داشتن ظرفیت ورزشی و سلامت، دارای گونه‌های ناب گیاهی، حیات وحش، فسیل‌های چند هزارساله و نیز چشمه‌های زیبا است اما متأسفانه این منطقه نیز در خطر انفجارهای معادن و تخریب بی رویه آن قرار گرفته که این امر سبب شده تا مردم بارها اعتراض‌های خود را با تجمع چند هزار نفری در پیغمبرکوه به مسئولانی که مجوز می‌دهند نشان داده و تقاضای بلوکه شدن این منطقه را داشته باشند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در شهرستان آبیک موضوع اراضی مطرح است که این امر مورد اختلاف آستان قدس رضوی در شهرهای زیاران و به تازگی نیز شهر قشلاق قرار گرفته که موجبات نگرانی مردم شده و در صدد مطالبات جدی مردم از رئیس جمهور قرار دارد.

آب و هوای سالم مطالبه اصلی مردم آبیک است

فرسودگی لوله‌های شبکه آبرسانی مشکل جدی مردم آبیک است

حسینی بیان کرد: از دیگر مشکلات شهرستان آبیک مسئله فرسودگی لوله‌های شبکه آبرسانی در شهر قشلاق، آبیک و زیاران و همچنین شکستگی‌های متعدد و افت فشار آب است که با توجه به ضروری بود و اهمیت این مسئله نیازمند اعتبارات لازم و اقدام جهادی برای رسیدگی است.

وی تاکید کرد: یکی از مسائل مهم شهرستان آبیک نیازهای بهداشت و درمان است که این شهرستان 100 هزار نفره تنها یک بیمارستان دولتی دارد که آن هم با کاستی‌های فراوان به مردم خدمات ارائه می‌دهد و نیازمند اعتبارات، الحاقات و کادر درمانی متخصص است.

سخنگوی شورای شهرستان آبیک عنوان کرد: مردم بخش جنوبی شهرستان آبیک که شامل قسمت‌هایی از بخش مرکزی و در ادامه بخش بشاریات می‌شود از دو مشکل اساسی عدم تکمیل پل‌های روگذر راه آهن که طی مدت طولانی با سرعت کم و توقف همراه است و آسفالت جاده آبیک_قشلاق به کمال آباد که بسیار نامناسب و حادثه خیز است رنج می‌برند.

این مسئول افزود: با توجه به تردد بسیار خودروهای سبک و سنگین در جاده آبیک _قشلاق کمال آباد و نزدیکی بزرگراه غدیر در این محور تقاضای مردم منطقه ایجاد دسترسی از این جاده به بزرگراه غدیر است که در کاهش ترددها، تصادفات، هزینه سوخت و کاهش زمان و مسافت تأثیر بسیار زیادی دارد که برای تحقق این امر لازم است با وزارت راه مکاتبات و مذاکرات لازم انجام شود.‌

وی گفت: شهرهای تازه تأسیس شده از جمله قشلاق و زیاران نیازمند اعتبارات و توجه ویژه هستند و ارائه خدماتی تجهیز آتش نشانی، ماشین آلات و امکانات لجستیکی شهرداری‌ها و پرداختن به مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی، گردشگری، حمایت از صنایع، تولید و اشتغال‌زایی برای تحقق شعار سال از جمله نیازمندی‌های این مناطق محسوب می‌شود.

نبود مسئولین بومی مشکل دیگر شهرستان آبیک است

فرحناز محرابی یکی از فعالین فرهنگی و شهروندان شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به اینکه عمده مشکلات مردم آبیک مختص به آب و هوای آلوده است اما نبود مسئولین و مدیران بومی که مطلع به مسائل بوده و بتوانند دلسوز مردم باشند از دیگر مسائل موجود در این شهرستان است.

وی افزود: نبود مؤسسات مردم نهاد، فضای سبز و بوستان، سینما، پارکینگ عمومی و مسجد در شهرک قدس از دیگر مسائل این شهرستان محسوب می‌شود که مطالبات جدی ما علاوه بر این حوزه‌ها احیا مساجد و توجه به مسائل فرهنگی است چرا که مسائلی نظیر افزایش میزان طلاق و کودکان کار نیز در شهرستان مشهود است.

آب و هوای سالم مطالبه اصلی مردم آبیک است

نیروگاه شهید رجایی از فیلترینگ استاندارد استفاده نمی‌کند

سرهنگ مهدی صادق‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: انتقال آب به شهرستان آبیک جزو مطالبات جدی مردم شهرستان محسوب می‌شود اما در کنار آن مسائل زیستی مربوط به نیروگاه شهید رجایی که از فیلترینگ استاندارد استفاده نمی‌کند نیز سبب آلودگی هوا در این منطقه شده است.

فرمانده سپاه ناحیه امام صادق (ع) شهرستان آبیک اذعان کرد: کارخانه سیمان که هم‌اکنون به نام شهرستان آبیک در حال فعال است متأسفانه هیچ گونه ارزش افزوده‌ای برای شهرستان نداشته و بیشتر در اختیار مردم نظرآباد است.

وی ادامه داد: اوقافی بودن مناطق زیاران مردم را با مشکلات ساخت و ساز مواجه کرده است که این مسئله نیز نیازمند توجه ویژه است.

بیمارستان آبیک باید مجهز شود

این مسئول ابراز کرد: شهرهای قشلاق و زیاران که به تازگی به شهر تبدیل شده‌اند متأسفانه هنوز مشمول دریافت خدمات روستایی هستند و این شهرها از امکانات خوبی برخوردار نیستند.

وی در پایان گفت: تجهیز بیمارستان شهدای آبیک به حداقل 100 تخت خواب و تجهیز این بیمارستان به کادر تخصصی نیز جزو مطالبات جدی مردم محسوب می‌شود زیرا این بیمارستان وضعیت مشخصی ندارد و سطح امکانات آن مشابه درمانگاه است.

آب سالم نداریم

مریم حبیبی یکی از شهروندان آبیکی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: آب مصرفی مردم آلوده است که حتی بعضی اوقات بوی نامطبوع آن نیز احساس می‌شود که با توجه به این مسئله مردم برای استفاده از آب سالم مجبور به آوردن آب از شهرهای همجوار هستند.

وی در پایان صحبت‌هایش گفت: سوخت مازوت نیروگاه شهید رجایی، وجود گاوداری‌های متعدد در مناطق جنوبی و سوخت شرکت‌های صنعتی در شمال شهرستان سبب محرومیت مردم از هوای پاک شده است که با توجه به اهمیت و حیاتی بودن مسئله آب و هوا نیاز است که در خصوص این موارد تدابیر جدی انجام شود.

به طور کلی اگر بخواهیم مسائل کلان شهرستان آبیک به عنوان مطالبات جدی مردم از ریاست جمهور جهت اختصاص اعتبارات لازم و صدور دستورات ویژه برای حل و فصل مشکلات مطرح کنیم باید به مسائلی نظیر تخصیص اعتبار انتقال آب سد طالقان به آبیک، تخصیص گاز مورد نیاز به نیروگاه شهید رجایی برای عدم استفاده از مازوت و کاهش آلایندگی، رفع مشکل آلایندگی سیمان آبیک و پرداخت عوارض آلایندگی مربوطه به این شهرستان، رفع مشکل آب و فاضلاب در شهرها و روستاهای مختلف شهرستان، تجهیز و توسعه بیمارستان شهدا و اختصاص کادر پزشکی مورد نیاز، احیا تالاب یعقوب آباد با اختصاص حق آبه از رودخانه شور و سد نهب و هدایت پساب‌های صنعتی شهرک‌های صنعتی و حل اختلاف ادارات محیط زیست و جهاد کشاورزی برای جلوگیری از تهدید ریزگردهای دشت الله آباد، تسریع در روند احداث پل‌های روگذر راه آهن، روکش آسفالت جاده آبیک قشلاق به کمال آباد و دو بانده کردن این مسیر با اعتبارات ملی، بلوکه اعلام کردن منطقه پیغمبرکوه در شمال آبیک و تبدیل آن به منطقه گردشگری و رفع مشکل اراضی قولنامه ای اشاره کنیم.

با توجه به اینکه مشکلات مردم آبیک همواره حیاتی و اساسی است از دولت سیزدهم و مسئولین استانی این دولت انتظار می‌رود فضای امید بخشی را با حل مسائل موجود در شهرستان فراهم کرده و آرامش و رفاه را مهمان خانه‌های مردم کنند.


http://www.AkhbareAbyek.ir/Fa/News/119749/آب-و-هوای-سالم-مطالبه-اصلی-مردم-آبیک-است
بستن   چاپ